BÖLÜM ÜRÜN GRUBU EĞİTİM ADI PLANLANAN KATILIMCI SAYISI/ ADET EĞİTMEN İL HEDEF KİTLE EĞİTİM İÇERİĞİ VE AMACI
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM YABANCI DİL EĞİTİMİ 95 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI ÇALIŞANLARIMIZIN YABANCI DİL ÖĞRENMELERİ VE GELİŞTİRMELERİNE KATKI SAĞLAMAK.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM İLETİŞİM TEKNİKLERİ 25 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI EĞİTİME KATILANLARIN GELİŞTİRME İHTİYACI DUYDUKLARI İLETİŞİM ALANLARIYLA İLGİLİ DERİN BİR BAKIŞ AÇISI KAZANMALARI, YAZILI VE SÖZLÜ İLETİŞİM BECERİLERİNİ, AYNI ZAMANDA, KENDİ İLETİŞİM TARZLARINI İÇİNDE BULUNDUKLARI DURUMA UYARLAMA YETENEĞİNİ GELİŞTİRMELERİ AMAÇLANMIŞTIR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ 33 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI EĞİTİM VEREN VEYA VERECEK OLAN EĞİTMENLERİMİZE, YETİŞKİN EĞİTİMİNİN TEMEL İLKELERİNİ İÇEREN, KATILIMCI MERKEZLİ, AKILDA KALICI VE ZEVKLİ BİR EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLAMAK VE SUNMAK İÇİN BİLGİ, BECERİ VE BAKIŞ AÇISINI KAZANDIRMAK VE EĞİTİM SONRASI ÖLÇÜMLEMEYE İLİŞKİN TEMEL BİLGİLERİ PAYLAŞMAKTIR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM FİNANSÇI OLMAYANLAR İÇİN FİNANS YÖNETİMİ 28 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI KATILIMCILARIN, TEMEL MUHASEBE BİLGİSİ YANINDA, FİNANSAL TABLOLARIN OKUNMASI, ANALİZ EDİLMESİ VE YORUMLANMASININ YANI SIRA; TEMEL FİNANS GÖSTERGELERİ HAKKINDA DA GENEL BİLGİ SAHİBİ OLMASI AMAÇLANMAKTADIR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM SATIŞ VE PAZARLAMA TEKNİKLERİ 33 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI DOĞRUDAN SATIŞ İLE SORUMLU OLAN (BİREYSEL VE KURUMSAL BOYUTTA) SATIŞ PROFESYONELLERİNİN YAPTIKLARI İŞLERDEN EN İYİ SONUÇLARI VE MAKSİMUM VERİMİ ELDE EDEBİLMELERİ İÇİN GEREKLİ OLAN FARKINDALIK, ANLAYIŞ, BİLGİ VE BECERİLERLE DONATMAKTIR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM EKİP YÖNETİMİ 38 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI KATILIMCILAR, KURUMUN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK KONULARA ODAKLANIP, ÇÖZÜMLER ÜRETECEKLER. BUNU YAPARKEN, ORTAK TAKIM KÜLTÜRÜ GELİŞTİREBİLECEKLER. FARKLI GRUPLAR HALİNDE SUNACAKLARI PROJELERİNİN, DİĞER GRUPLARA GÖRE ÇOK DAHA FAZLA KURUM İÇİN FAYDA SAĞLADIĞINI İFADE ETMEYİ DENEYİMLEYECEKLER.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM SÜREÇ YÖNETİMİ 25 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI SÜREÇ YÖNETİMİ, MÜŞTERİ İHTİYAÇLARI VE BEKLENTİLERİNE DAYANARAK KURUM PERFORMANSININ ARTIRILMASI İÇİN SÜREKLİ BİR GELİŞİM METODUDUR.SÜREÇ YÖNETİMİNİN HEDEFİ YENİ BİLGİ VE KAYNAKLARI KULLANARAK VEYA VAR OLAN KAYNAKLARI İYİLEŞTİREREK, BİR ORGANİZASYONUN DAHA ETKİN, DAHA VERİMLİ, DAHA UYUMLU, DAHA YÜKSEK KAPASİTEDE TEPKİ VERMESİNİ SAĞLAMAKTIR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM TAHSİLAT YÖNTEMLERİ 29 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI KATILIMCILAR, ETKİN TAHSİLAT SÜREÇLERİ KONUSUNDA BİLGİLENİRKEN SATIŞ SÜRECİ BOYUNCA DİKKAT ETMELERİ GEREKEN TÜM RİSK ALANLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNECEKLERDİR.
İNSAN KAYNAKLARI KİŞİSEL GELİŞİM STRATEJİK PLANLAMA 27 Dış Eğitmen İSTANBUL DAIKIN ÇALIŞANLARI KATILIMCILAR, KURUM HEDEF VE AMAÇLARINI DOĞRUDAN ETKİLEYEN STRATEJİLER BELİRLERKEN ESAS ALACAKLARI TEORİLER VE STRATEJİK DÜŞÜNME SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ EDİNECEKLERDİR.


*Bu eğitimler çalışanlara yönelik olup, müracaat alınmamaktadır.

Web Tasarım