Sakura Projesi
Sakura Projesi
Sakura Projesi
Sakura Projesi

KOSGEB, KalDer VE DAIKIN KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEMEK İÇİN EL ELE VERDİ

KOSGEB, KalDer ve Daikin işbirliği ile 2014 yılında hayata geçirilen Sakura Projesi, üniversite mezunu girişimci kadınları kendi işinin patronu yapacak. Sakura Projesi ile girişimci kadınlar, önce eğitim ardından da işyeri desteği alarak iş hayatına atılacak. Proje kapsamında 3’üncü yılın sonunda 100 girişimci kadın işyeri sahibi olarak girişimcilik kariyerine başlayacak.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KalDer (Türkiye Kalite Derneği) ve iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin, kadın girişimcilere destek olabilmek için işbirliği yaptı. KalDer tarafından geliştirilen, KOSGEB tarafından desteklenen Kadın Girişimci Destek Projesi’ne Daikin’in sahip çıkmasıyla hayata geçirilen Sakura Projesi, 100 girişimci kadını iklimlendirme sektörüne kazandıracak. Eğitim ve işyeri desteği ile üniversite mezunu girişimci kadınlara fırsat sunan Sakura Projesi’ne www.daikinakademi.com websitesi üzerinden başvurmak mümkün olacak.

100’Ü GİRİŞİMCİ 200 KADINA İSTİHDAM OLANAĞI YARATACAK

Sakura Projesi’nin ilk yılında seçilen kadın girişimciler KOSGEB, Daikin ve KalDer tarafından geliştirilen eğitim programından yararlanarak, Nisan 2015 tarihinde işyerlerini açmış olacak.

GERİ ÖDEMESİZ 30 BİN TL'LİK MALİ DESTEK

Sakura Projesi hakkında bilgi veren KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Hizmet Merkez Müdürü Serhat Öztürk, ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve girişimciliği bir kariyer fırsatı olarak sunmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Sakura Projesi’nde KalDer ve Daikin ile işbirliği yaptıklarını belirtti. Bu proje ile 3 yılda 100 girişimci kadının KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanacağına dikkat çeken Öztürk, “KalDer ve Daikin tarafından verilecek eğitimlerin sonunda, girişimcilerimiz kurumun toplam 30.000 TL’yi bulan işletme kuruluş, donanım, işletme giderleri ve sabit yatırım desteklerinden geri ödemesiz olarak yararlanacaktır” dedi.

İŞ SAHİBİ STATÜSÜ KAZANACAKLAR

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, sürdürülebilirlik için küresel ticaret ve iş yaşamının ana ilkelerinin 10 madde altında toplandığı Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne 2002 yılında Türkiye’de ilk imza koyan kuruluş olduklarını hatırlatarak, ‘Çok özel bir proje’ olarak nitelendirdiği Sakura Projesi’ne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “16. Kalite Kongremizde KalDer’in özel konuşmacısı olarak Türkiye’ye gelen, zamanın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’nın dünyaya kazandırdığı bu sözleşmenin ilkelerinden bir bölümü Daikin Sakura projesi ile yaşama geçirmiş olduk. KalDer, Küresel İlkeler Sözleşmesinin 1’inci ve 6’ncı ilkeleri doğrultusunda; yönetim dünyasında belirleyici olanın yetenek olduğunu ve bunun da cinsiyete bağlı olmadığını gündeme taşımayı hedeflemiştir. Daikin Sakura Projesi, KOSGEB-KalDer işbirliğinin bir uzantısı olması açısından da oldukça anlamlı ve önemlidir. Sakura projesi ile Türkiye ekonomisi 100 kadın girişimci kazanacak. İşyerlerinin sürdürülebilirliği desteklenecektir. Proje ile yalnızca kadın girişimci yetiştirmekle kalınmayacak iş sahibi kadın statüsü kazandırılacak. Ülkemizde kadının iş hayatına katkısını arttıracak bu projenin, Türkiye için benzer projelere örnek teşkil edeceğine inanıyorum.”

120 SAATLİK EĞİTİM ALACAKLAR

Sakura Projesi’ni bir sosyal sorumluluk olarak gördüklerini belirten Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder ise, “Kurum felsefesinin temeline topluma değer yaratacak çalışmaları koyan 90 yıllık köklü bir kuruluş olarak, Sakura Projesi ile Türkiye’deki kadın girişimcileri desteklemek bizim için çok değerli bir çalışma. Bu program sonucunda iklimlendirme sektörüne 100’ü girişimci, 200 kadını kazandıracak olmayı hem sektörümüz hem de ülkemiz adına çok önemli buluyoruz” dedi. Sakura Projesi kapsamında KalDer ile birlikte kadın girişimcilere finans, girişimcilik, perakende ve yönetim eğitimlerinin yanı sıra teknik konularda eğitim vereceklerine de işaret eden Önder, “120 saat sürecek bir girişimcilik eğitimi programı sonucunda iklimlendirme sektörüne 100 kadın girişimci arkadaşımız, rol model olarak ekonomik ve sosyal hayata kazandırılacak. Spordan iş hayatına kadar kadını hayatın her alanında desteklemeyi kendine görev edinmiş bir kuruluş olarak, KOSGEB ve KalDer ile birlikte böyle bir projeyi hayata geçirerek bu tür işbirliklerine de örnek oluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

SAKURA PROJESİ’NE NASIL BAŞVURU YAPILABİLİR?

Japon kültüründe yeniden doğuşun yanı sıra sonsuzluğu simgeleyen kiraz ağacı Sakura’dan adını alan bu projenin, Türkiye’nin 56 şehrinde girişimcilik olanağı tanıdığını belirten Daikin Türkiye Akademi Koordinatörü Neslihan Yeşilyurt, Sakura Programı’nın işleyişi hakkında şu bilgileri verdi:
- Ülkemizdeki tüm üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bölümlerinin herhangi birinden 3 yıl içinde mezun olan kadın girişimci adayları Sakura Projesi’nden yararlanabilecek.
- Başvuru için www.daikinakademi.com adresinde bulunan formların doldurulması gerekiyor. Bu başvurular, Sakura Projesi jürisi tarafından değerlendirilerek girişimci adaylarımız seçilecek.
- Üçüncü yılın sonunda 100 kişiye ulaşacak olan Sakura projesi kapsamında, girişimci adayları 3 ayı kapsayan bir eğitim programına katılacak.
- Başarı ile eğitim sertifikasını almaya hak kazanan girişimci adayları, Daikin Shop’larda yapacakları 15 günlük stajın ardından yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açacak.

TARİHLER

Başvuru Tarihleri: 4 Mayıs – 15 Haziran 2015
Büyük Jüri Günü: Açıklanacaktır.
Eğitim Başlangıcı: Ağustos, 2015

BÜYÜK JÜRİ

Jüri, daha sonra açıklanacaktır.

Sakura Projesiyle ilgili daha fazla bilgi için: sakura@globalcv.com mail adresi veya 0216 651 6111 telefon numarası ile yetkililerimize ulaşabilirsiniz.
Web Tasarım